Poszukiwacze skarb贸w w Collegium Maius UJ

29-11-2019

W zwi膮zku z projektem Historia Polski, klas 3 uczestniczy艂a w grze muzealnej Poszukiwacze skarb贸w w Muzeum UJ Collegium Maius. Dowiedzieli艣my si臋, 偶e Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uczelni, za艂o偶onej w 1364 r. Przebudowa艂 budynek W艂adys艂aw Jagie艂艂o w 1400 r. Dowiedzieli艣my si臋, 偶e studiowa膰 w tamtych czasach mogli tylko m臋偶czy藕ni, poznali艣my str贸j 偶aka. Studiowali oni na wydzia艂ach filozofii prawa, medycyny i teologii. Najs艂ynniejszym studentem uczelni by艂 Miko艂aj Kopernik, kt贸rego dzie艂o „De revolutionibus orbium coelestium” w oryginale jest w zbiorach muzeum. Zobaczyli艣my skarbiec, w kt贸rym znajduj膮 si臋 najstarsze insygnia kr贸lewskie oraz cenny globuz, na kt贸rym pierwszy raz zaznaczono Ameryk臋. Uczniowie uczestnicz膮c w grze rozwi膮zywali zadania historyczne i zdobywali z艂ote dukaty. W czasie gry dru偶yny odpowiada艂y na pytania zwi膮zane z histori膮 Polski, np. Kto za艂o偶y艂 Akademi臋 Krakowsk膮? Kto by艂 jej fundatorem? Z jakiego rodu wywodzi艂a si臋 Kr贸lowa Jadwiga? Sk膮d pochodzi艂 W艂adys艂aw Jagie艂艂o? W jakiej wielkiej bitwie bra艂 udzia艂 i w kt贸rym roku? Na te i wiele innych pyta艅, uczniowie znali odpowiedzi, z czego byli艣my bardzo dumni. Du偶e wra偶enia zrobi艂y na nas z艂ote medale s艂ynnych Polak贸w. Oskar re偶ysera Wajdy, nagroda Nobla Wis艂awy Szymborskiej, czy medal Olimpijski z Aten Roberta Korzeniowskiego.